Zespół złego wchłaniania – objawy i leczenie dolegliwości
Kiedy Twój organizm nie potrafi przyswoić składników odżywczych z jedzenia, to znaczy że masz do czynienia z zespołem złego wchłaniania. Ta dolegliwość powstaje na skutek wielu różnych chorób, a może prowadzić nawet do niedożywienia. Jakie są podstawowe objawy zespoły złego wchłaniania? Dowiedz się, czy da się go wyleczyć i kiedy iść do lekarza po poradę.
Zespół złego wchłaniania – objawy
Problemy z wchłanianiem mogą dotyczyć wszystkich składników pokarmowych albo tylko jednego konkretnego składnika, np. białka czy węglowodanów. Zależy to od pierwotnej przyczyny zespołu złego wchłaniania. Nie bez znaczenia jest również Twój wiek oraz płeć.
Jak rozpoznać zespół złego wchłaniania? Objawy, które powinny Cię zaniepokoić to:
- biegunka,
- utrata masy mięśniowej,
- ogólne osłabienie,
- skurcze brzucha,
- wzdęcia,
- stany depresyjne,
- zmiany w stolcu.
Pamiętaj, że nie wszystkie objawy muszą się pojawić – równie dobrze może nie występować żaden z nich. W największym stopniu zależy to od choroby, która wywołała zespół złego wchłaniania.
Zespół złego wchłaniania – diagnostyka
Żebyś mógł rozpocząć właściwe i skuteczne leczenie, konieczne będzie postawienie jednoznacznej diagnozy. Jakie badania zaleci Ci lekarz?
Na początku spodziewaj się badania kału, dzięki któremu wykrywa się ewentualną obecność pasożytów i podwyższoną ilość tłuszczów. Równie częste jest też badanie krwi, wykazujące niedobory białka, witamin oraz soli mineralnych.
Lekarz może zlecić Ci także tomografię komputerową albo USG brzucha. USG wykonuje się przy podejrzeniu zapalenia trzustki. Innym badaniem przy diagnostyce zespołu złego wchłaniania jest gastroskopia z pobraniem wycinków z dwunastnicy do badania mikroskopowego.
Zespół złego wchłaniania – leczenie
Leczenie zespołu złego wchłaniania zależy głównie od przyczyny, która wywołała dolegliwość i od czasu jej trwania. Jeśli przyczyną ZZW jest zakażenie jelitowe, lekarz przepisze Ci antybiotyki. Przy chorobach zapalnych jelit wystarczą na ogół leki przeciwzapalne.
Ważnym elementem leczenia jest też uzupełnianie niedoborów składników pokarmowych: za pomocą odpowiedniej diety, suplementów albo dożylnie. Oprócz tego na pewno będziesz musiał wyeliminować z diety składnik, którego Twój organizm nie przyswaja (np. gluten). Czasami można poradzić sobie z nietolerancją na wybraną substancję: jeśli np. nie możesz pić mleka, z pomocą przyjdą Ci suplementy diety, które zawierają enzym laktazę odpowiadający za trawienie laktozy (np. Lactocontrol w tabletkach).
Zespół złego wchłaniania – leczenie naturalne
Leczenie naturalne zespołu złego wchłaniania opiera się na odpowiedniej diecie:
- Po pierwsze, wyeliminuj nietolerowany składnik albo przyjmuj preparaty z enzymami, które pozwalają go przyswajać.
- Po drugie, uzupełniaj niedobory witamin i minerałów odpowiednimi suplementami (np. witaminą B w kapsułkach, B-Complex).
Najczęstszymi brakami przy zespole złego wchłaniania są niedobory witaminy D, żelaza, białka albo wapnia. Oczywiście zdarzają się też braki innych witamin. To lekarz lub dietetyk powinni stwierdzić, które składniki będziesz przyjmował w suplementach.
Leczenie chorego odbywa się zwykle w domu, ale jeśli np. jesteś zbyt odwodniony, będziesz musiał zostać przez kilka dni w szpitalu. Zespół złego wchłaniania to choroba przewlekła i może trwać latami. Czasami nie da się jej zapobiec – zwłaszcza, gdy przyczyną jest celiakia albo mukowiscydoza.
Przebieg leczenia, objawy i diagnostyka zależą od pierwotnej przyczyny wystąpienia zespołu złego wchłaniania. Po konsultacji z lekarzem przyjmuj suplementy witaminowe i preparaty z enzymami. Zaplanuj na nowo swoją dietę tak, aby wyeliminować z niej źle przyswajany składnik.