Witaminy na włosy i paznokcie

Zdrowe, lśniące włosy, ładny wygląd i mocne paznokcie to marzenie każdej kobiety, jednak nie tylko one zmagają się z problemem wypadania i zmatowienia włosów czy łamliwością paznokci. Na osłabienie tych struktur cierpieć mogą wszyscy, niezależnie od płci i wieku. Aby temu zapobiec można wdrożyć do swojej codziennej suplementacji witaminy na włosy i paznokcie, które wspomogą ich odbudowę. Artykuły tej kategorii skupiają się na odpowiedzi na pytanie, jakie witaminy przyjmować, aby zapewnić tym strukturom piękny wygląd.

Witaminy na włosy i paznokcie – które wybrać?

Tabletki na włosy i paznokcie, zawierają zwykle pełne kompleksy witamin wspomagające odbudowę i regenerację. Oczywiście witaminy dobierane są indywidualnie do potrzeb danego organizmu przez specjalistę, ale zazwyczaj produkty suplementacyjne zawierają kilka podstawowych. W ich skład wchodzi m.in witamina A, która powoduje, że włosy wyglądają zdrowo i są pełne blasku. Nie puszą się, ani nie przesuszają. Jej obecność w organizmie przeciwdziała też rozdwajaniu końcówek. Dieta bogata w witaminy na włosy zawiera też kompleks witamin z grupy B, które wzmacniają płytkę paznokcia i zapobiegają wypadaniu włosów. Badania wykazują, że wpływają one także na wydzielanie w organizmie serotoniny, która pozwala nam na dobre samopoczucie, a jak powszechnie wiadomo, nasz nastrój wpływa bardzo istotnie na wygląd. Witamina C z kolei to istotny dla organizmu przeciwutleniacz. Oznacza to, że spowalnia procesy starzenia wszystkich struktur w ciele. Włosy i paznokcie, tak jak każda inna część ciała, wraz z wiekiem tracą elastyczność i odporność, więc zwalczanie wolnych rodników, również w tym względzie jest pożądane. I oczywiście tabletki na włosy i paznokcie muszą zawierać witaminę D, której niedobór powoduje łamliwość obu tych struktur, a także odbiera włosom blask i zdrowy wygląd.

Oczywiście wypadanie włosów i łamliwość paznokci może mieć podłoże zupełnie inne niż niedobór witamin. Może to być nadmierny stres, przemęczenie lub choroby, którym takie objawy towarzyszą np. Hashimoto. Dlatego jeśli problem się powtarza lub staje się przewlekły, należy koniecznie udać się do specjalisty.