Suplementy z misją specjalną! Jakie witaminy dla kobiet w ciąży są najlepsze?
Ciąża to piękny okres w życiu kobiety, a jednocześnie pełen wyzwań. Teraz chcesz nie tylko dbać o zdrowie własne, ale też swojego dziecka. Preparaty dla kobiet w ciąży znajdziesz w każdej aptece. Pojawiają się jednak wątpliwości. Czy brać witaminy w ciąży? Czego tak naprawdę potrzeba? Dowiedz się, jakie witaminy brać w ciąży.
Czy witaminy rzeczywiście są dla mnie tak ważne?
Do prawidłowego funkcjonowania Twój organizm potrzebuje witamin. Niestety organizm nie potrafi wytwarzać większości z nich. Dlatego też musimy dostarczać je wraz z pokarmem. Gdy jesteś w ciąży, zapotrzebowanie na nie wyraźnie wzrasta. Dostarczanie do organizmu tych cennych składników jest bardzo ważne. Dlaczego? Niedobór witamin prowadzi do stanu zwanego awitaminozą, który wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Na szczęście, jeśli wiesz, jakie witaminy dla kobiet w ciąży są szczególnie ważne, możesz uniknąć wielu problemów.
Kwas foliowy – kapryśny przyjaciel
Kwas foliowy jest teraz na szczycie listy potrzebnych Ci substancji. Dostarczony w odpowiedniej ilości zapobiega anemii. Ma też szczególne znaczenie w profilaktyce wad układu nerwowego płodu, takich jak bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa czy przepuklina oponowo-rdzeniowa. Jego niedobór często występuje właśnie u kobiet ciężarnych. Kwas foliowy w dodatku jest trudno przyswajalny, gdyż utlenia się w trakcie obróbki termicznej pożywienia.
Suplementy witaminowe zawierające kwas foliowy są bezpieczne dla Ciebie i Twojego nienarodzonego jeszcze dziecka. Stosuje się je przynajmniej miesiąc przed poczęciem i w 1. trymestrze ciąży. Uzupełnianie niedoborów kwasu foliowego to jedna z najlepiej udokumentowanych interwencji medycznych w położnictwie.
Witaminy i minerały w ciąży: witamina C i wapń
Istotnym składnikiem Twojej diety w ciąży jest też witamina C. Znajduje się ona w wielu produktach spożywczych, zwłaszcza w świeżych owocach i warzywach. Witamina C pozytywnie wpływa na rozwój układu nerwowego Twojego dziecka.
Minerały w ciąży również odgrywają niezwykle ważną rolę. Dostarczając do organizmu odpowiednią dawkę żelaza, możesz zapobiec niedokrwistości, która jest najczęstszą patologią stwierdzaną u kobiet ciężarnych. Gdy spodziewasz się dziecka, masz zwiększone zapotrzebowanie na ten makroelement. Możesz je pokryć za pomocą diety bogatej w mięso, ryby i żółtka jaj. Czasem jednak niezbędna będzie wizyta w aptece i zaopatrzenie się w odpowiednie suplementy.
Dodatkowo w ciąży Twój organizm odczuwa aż o 30% zwiększone zapotrzebowanie na wapń. Jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju kości i zębów dziecka, a u Ciebie zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnego stanu przedrzucawkowego. Ten składnik znajdziesz głównie w mleku i produktach na jego bazie. Pamiętaj jednak, że wchłanianie wapnia może być zaburzone przez nadmiar fosforu, którego duże ilości znajdują się w produktach przetworzonych.
Jod i magnez gwarancją prawidłowego rozwoju płodu?
Jeszcze bardziej, bo ponad 2-krotnie, zwiększa się w ciąży zapotrzebowanie na jod. Obecny szczególnie w rybach, a także w soli jodowanej, jest dla Ciebie niezwykle ważny. Pomaga zapobiegać poronieniu i przedwczesnemu porodowi oraz zmniejsza ryzyko wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. W dodatku korzystnie wpływa na rozwój mózgu i płuc Twojego dziecka.
W Twojej diecie ciążowej nie może też zabraknąć magnezu. Szczególny wzrost zapotrzebowania na tę substancję występuje ze względu na powstawanie nowych tkanek łożyska i płodu. Niedobór tego pierwiastka może spowodować zbyt małą masę ciała Twojego dziecka. W ciąży potrzebujesz aż o 50% więcej magnezu niż do tej pory. Trudno o zapewnienie potrzebnej dziennej dawki wraz z pożywieniem, dlatego suplementacja będzie dla Ciebie doskonałą alternatywą.
Ciąża to wyjątkowy okres w Twoim życiu. Odpowiednie witaminy i minerały pomogą przejść ten okres w pełni sił i zdrowiu. Dlatego pamiętaj, aby dbać o siebie i swojego malutkiego „lokatora”.