Suplementy na stawy – nie tylko dla seniorów
Zwykle problemy ze stawami pojawiają się dopiero w podeszłym wieku – co nie oznacza, że ból i dyskomfort w trakcie ruchu nie doskwiera też młodszym osobom. Jak dbać o ciało i mądrze wzmacniać organizm, by stawy nie dawały Ci się we znaki i dobrze spełniały swoje funkcje?
Komu najczęściej doskwierają problemy ze stawami?
Choć wydawać by się mogło, że choroby stawów dotyczą głównie osób starszych, wśród pacjentów reumatologii nie brakuje też dzieci i nastolatków. Stany zapalne, drętwienie kończyn lub ograniczone możliwości ruchu często dotykają też sportowców i osoby, które lubią aktywny styl życia. W przypadku ludzi młodych dolegliwości zwykle mijają po kilku dniach. Seniorzy często skarżą się na przewlekłe bóle, dlatego warto pamiętać, by o stawy zadbać już od młodości. Dzięki temu w przyszłości masz szansę uniknąć wielu problemów.
Przyczyny bólu stawów
Stan zapalny lub uraz mechaniczny – to dwie podstawowe przyczyny, związane z dolegliwościami stawów. Ból, który wziął się „znikąd” wymaga pogłębionej diagnozy. Konieczne (oprócz prześwietlenia) może okazać się np. badanie moczu lub krwi i dalsze konsultacje lekarskie.
W przypadku silnego urazu niezbędna może okazać się pomoc chirurga lub ortopedy, którzy ustalą dokładną przyczynę i zaproponują kolejne rozwiązania. Niewykluczone, że problemy ze stawami mogą wymagać leczenia operacyjnego.
Proste nawyki, które pomogą chronić stawy
Gwarancją zdrowych stawów jest przede wszystkim ruch. Jeśli lubisz ćwiczyć, często spędzasz aktywnie czas na świeżym powietrzu i kochasz różne sporty – znacząco obniżasz ryzyko zwyrodnienia stawów na stare lata.
Pracujesz fizycznie? Bądź wyrozumiały dla swojego organizmu. Prawidłowa pozycja siedząca i staranność ruchów pomoże zachować Ci zdrowie na dłużej.
Dbaj o dietę, by nie przytyć. Każdy nadprogramowy kilogram Twojego ciała to dodatkowe obciążenie dla stawów. Staraj się wyluzować. Odczuwanie stresu przez dłuższy czas powoduje niekontrolowane napięcie mięśni, a to działa ze szkodą dla więzadeł, torebek stawowych itd.
Dieta na mocne stawy – co powinno znaleźć się w menu?
Jadłospis osoby, która zmaga się z problemami stawowymi lub kogoś, kto kompleksowo chce zadbać o swoje zdrowie, powinien zawierać produkty bogate w białko i kolagen. Należą do nich jaja, chude mięso drobiowe, a także galaretki z drobiu.
Nie żałuj sobie świeżych owoców i warzyw. Z tych ostatnich wybieraj przede wszystkim rzodkiewkę, kapustę, ogórka czy seler. W oczyszczaniu organizmu z toksyn (które często są przyczyną stanów zapalnych) pomoże Ci też wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie.
Suplementy na wzmocnienie stawów – kiedy po nie sięgnąć?
Jeśli uważasz, że Twoja dieta to za mało, by regularnie dbać o ruchome części całego ciała, warto pomyśleć o dodatkowej suplementacji. Na rynku farmaceutycznym znajdziesz mnóstwo produktów o zróżnicowanym składzie i właściwościach.
Pamiętaj, że to, co dobre dla bliskiej Ci osoby, nie zawsze może pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Dlatego zanim sięgniesz po suplementy na wzmocnienie stawów, zapytaj o radę lekarza specjalisty.
Większość kapsułek i tabletek zawiera w swoim składzie kwas askorbinowy, czyli witaminę C (np. kapsułki Glucosamine Flex, Opokan Artro, Doppelherz Active na Stawy Forte czy tabletki Artresan Optima 1 day). Warto wiedzieć, że jednym z najważniejszych składników większości preparatów jest siarczan glukozaminy, który wpływa na prawidłowy rozwój i regenerację chrząstek i mazi stawowej. Codzienna dawka tego składnika powinna być dobrana według indywidualnych potrzeb Twojego organizmu.