Rzadki problem: wypadanie włosów u dzieci. Czy jest się czym niepokoić?
Wypadanie włosów kojarzy się z przypadłością ludzi dorosłych, a zwłaszcza seniorów. Znacznie rzadziej dotyczy dzieci. Przyczyną utraty włosów może być np. trichotillomania, łysienie plackowate czy łysienie telogenowe. Na czym polegają te schorzenia i jak wygląda ich leczenie?
Trichotillomania – odpowiedź na stres
Kiedy widzisz wypadające włosy u dziecka, denerwujesz się i zaczynasz szukać źródła problemu. Częstą przyczyną nagłego przerzedzenia się włosów u dziecka jest trichotillomania, czyli dosłowne wyrywanie włosów z głowy. To choroba o podłożu psychicznym.
Trichotillomania to odpowiedź na duży stres w życiu dziecka. Nerwowe pociąganie za włosy, skręcanie ich albo pocieranie prowadzi do stopniowego ich wyrwania lub łamania na pewnej wysokości.
Prawdziwą przyczyną problemu z wypadaniem włosów jest wówczas stres. Dlatego Twojemu dziecku trzeba udzielić pomocy psychologicznej. Jako rodzic okazuj mu dużo miłości, wsparcia i zainteresowania. Przede wszystkim poznaj też źródło stresu. Dowiedz się, czy są to np. trudności w szkole albo problemy w rodzinie.
Staraj się też oduczyć dziecko sięgania ręką do głowy: zwracaj mu uwagę, kiedy zaczyna bawić się włosami, a chwal je, kiedy tego nie robi.
Dlaczego wypadają włosy – łysienie plackowate
Inną przyczyną wypadania włosów u dziecka może być łysienie plackowate. To choroba zapalna mieszków włosowych. Nie jest zaraźliwa, ale Twoje dziecko może być nią obciążone genetycznie. Częste przyczyny łysienia plackowatego to też zaburzenia tarczycy, alergia pokarmowa albo stres.
Po czym poznasz łysienie plackowate u Twojego dziecka? Pierwsze objawy zwykle nie są spektakularne: na głowie pociechy albo w innych miejscach na ciele nagle zaobserwujesz małe, wyłysiałe obszary, przypominające okrągłe placki.
Wypadanie włosów u dziecka w tym wypadku da się wyleczyć. Dalsze postępowanie zależy od przyczyny choroby. Jeśli jest to stres, okazuj dziecku wsparcie i skorzystaj z porad psychologa. Warto też skonsultować się z dermatologiem lub trychologiem. Specjaliści przepiszą preparaty na stymulowanie mieszków włosowych.
Łysienie telogenowe a wypadające włosy u dziecka
Łysienie telogenowe jest związane z zaburzeniem wzrostu włosa. Obserwujesz nagłe, masowe wypadanie włosów u dziecka? Być może to dlatego, że jego włosy przestają rosnąć i przechodzą w fazę spoczynku (telogenu).
Przyczyną tego typu łysienia także jest ciężki stres związany z traumatycznymi wydarzeniami albo z chorobą. Czasem wypadanie włosów wywołują leki wydawane na receptę. Żeby dokładnie ustalić przyczynę łysienia telogenowego, udaj się z dzieckiem do trychologa. Nie martw się jednak na zapas – utracone włosy zwykle same odrastają w czasie od 6 miesięcy do roku.
Wypadanie włosów u dzieci – niedobory witamin i minerałów
Jeśli lekarz wykluczy chorobę, na wypadające włosy pomoże odpowiednia dieta. Twojemu dziecku może po prostu brakować niektórych witamin. To nic dziwnego, jeśli np. maluch nie przepada za warzywami. Staraj się więc podawać dziecku produkty, które zawierają najważniejsze witaminy dla włosów, takie jak:
- witamina H (biotyna) – znajdziesz ją w np. w orzechach włoskich i migdałach,
- witaminy B6 i B12 – szukaj ich w rybach, serach, chudym mięsie i jajkach,
- witamina E – zawierają ją migdały, jaja i mleko,
- witamina C – jej najlepsze źródła to owoce cytrusowe, truskawki i papryka.
Przyczyną wypadania włosów może też być nadmiar witaminy A. Dlatego uważaj, żeby dziecko nie przyjmowało jej zbyt dużo. Bardzo ważnym minerałem dla odbudowy włosów jest cynk. Znajdziesz go w rybach, jajkach i produktach pełnoziarnistych.