Otyłość brzuszna u mężczyzn, czyli jak się pozbyć „oponki”?
Zastanawiałeś się kiedyś, jakie są główne przyczyny otyłości brzusznej u mężczyzn? Czy istnieje związek pomiędzy dietą a postępującą otyłością? W artykule podpowiemy, jak powinna wyglądać zbilansowana dieta mężczyzn w różnym wieku.
Czym jest otyłość typu brzusznego?
Istnieją różne typy otyłości. Aby określić z którym masz do czynienia, wystarczy sprawdzić stosunek obwodu talii do obwodu bioder, tzw. waist–hip ratio. Waist-hip ratio większy lub równy 1,0 (dla kobiet jest on inny i wynosi 0,85) świadczy o obecności otyłości brzusznej.
Czy wiesz, że…?
Otyłość już teraz uznaje się za jedno z największych zagrożeń cywilizacyjnych.
Czy otyłość brzuszna u mężczyzn może być niebezpieczna?
Podwyższony cholesterol, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba zwyrodnieniowa stawów, miażdżyca a nawet zawał serca – niestety wszystkie te stany częściej występują u osób z otyłością brzuszną. Taka liczba chorób może przytłaczać, jednak zamiast poddawać się obawom, nie trać czasu i zacznij zmianę swoich przyzwyczajeń, które doprowadziły do pojawienia się zbędnych kilogramów.
Otyłość brzuszna – zbyt obfite posiłki czy geny?
Ponieważ otyłość brzuszna częściej występuje u mężczyzn, zupełnie słusznie zaczęto doszukiwać się przyczyn na podłożu hormonalnym i genetycznym. Jednak najważniejsze przyczyny to te, na które Ty masz wpływ – złe nawyki żywieniowe i brak ruchu.
Swoją drogą, pojęcie „piwny brzuch” może być nieco mylące. Samo piwo nie jest dużo bardziej kaloryczne niż np. lody czy przekąski, jednak to właśnie siedzący tryb życia i objadanie się tłustymi potrawami – charakterystyczne dla piwoszy – jest główną przyczyną powiększającej się „oponki”.
Sposoby na odchudzanie brzucha dla mężczyzn
Jakie są sposoby na odchudzanie brzucha? Dla mężczyzn są one niemal identyczne jak dla kobiet. Przede wszystkim, zwróć uwagę na to, że nie tylko ilość jedzenia, lecz również jego rodzaj ma niebagatelny wpływ na przyrost lub utratę masy ciała.
Jak zabrać się do zmiany nawyków żywieniowych? Na początku ustal pory posiłków – najlepiej jeśli będzie to 4-5 posiłków dziennie. Dzięki temu nie będziesz podjadać między posiłkami, a także unikniesz objadania się w przypadku doprowadzenia do dużego głodu – taki jednorazowy wybryk może zrujnować nawet najlepszą dietę.
Otyłość brzuszna u mężczyzn – dieta na pozbycie się „oponki”
Znasz już pory posiłków. Czas na konkrety. Przede wszystkim sięgaj po produkty z niskim indeksem glikemicznym. Do tej grupy w dużej mierze należą świeże owoce i warzywa, a także większość produktów pełnoziarnistych, orzechy, migdały, mleko, jogurty, różnego rodzaju nasiona czy pestki dyni – nie sposób wymienić wszystkich.
Jednak czekają Cię również ograniczenia, szczególnie tłuszczu i produktów z wysokim indeksem glikemicznym. Zamiast słodyczy i wysoko przetworzonej żywności wybierz orzechy lub migdały, zamiast białego pieczywa jedz to pełnoziarniste, a zamiast makaronów i frytek sięgnij po kaszę. Jak zatem widzisz, dla niezdrowej diety zawsze znajdzie się jakaś zdrowsza alternatywa.
Dieta a wiek
Zwróć też uwagę na to, że wraz z wiekiem spowalnia metabolizm. Jeśli w młodości byłeś szczupły i jadłeś dużo, nie oznacza to, że teraz możesz robić to samo bez konsekwencji. Wchłanianie składników odżywczych w jelicie jest gorsze. Starsi mężczyźni są także narażeni na niedobory witamin.
Jednak błędy dietetyczne w większości przypadków nie różnią się od tych popełnianych w młodości – zbyt mało owoców, warzyw i produktów zawierających błonnik, a za dużo tłuszczów i pokarmów z wysokim indeksem glikemicznym.
Ruch to zdrowie!
Jeśli chcesz uzyskać jak najlepsze skutki zmiany diety, uzupełnij ją o odpowiednią porcję ćwiczeń. Mężczyźni z otyłością mają nieco utrudnione zadanie, ponieważ duża masa powoduje zwiększone obciążenie dla stawów i mięśni, co może doprowadzić do kontuzji. Dlatego w niektórych przypadkach świetną alternatywą dla tradycyjnych ćwiczeń czy joggingu jest pływanie lub jazda na rowerze.
Mierz siły na zamiary, ale pamiętaj jak ważna jest regularność, dlatego ćwicz kilka razy w tygodniu. Choć walka z otyłością nie jest łatwa, stawka jest wysoka – jest nią Twoje zdrowie. Powodzenia!