Odżywki dla sportowców: obalamy 9 najpopularniejszych mitów
Odżywki dla sportowców pomagają wzmacniać organizm, który jest poddawany regularnym, intensywnym treningom. Coraz więcej osób sięga po nie z nadzieją np. szybkiego spalenia tkanki tłuszczowej lub zwiększenia masy mięśniowej. Czy faktycznie mogą mieć takie działanie? Czy zawsze i każdemu pomagają, a może mogą też szkodzić? Obalamy 9 mitów, jakie narosły wokół tematu odżywek dla sportowców.
1. Wystarczy brać odżywki, żeby dobrze wyglądać
Odżywki dla sportowców rzeczywiście mają działanie odchudzające, dodają wytrzymałości lub pomagają zwiększyć masę mięśniową, ale nie poczujesz tych efektów bez intensywnego treningu. Suplementy są tylko dodatkiem do wysiłku fizycznego: w połączeniu z regularnym uprawianiem sportu sprawią, że Twoje ciało lepiej zniesie obciążenie treningiem i szybciej zmieni się, tak jak tego chcesz.
2. Najlepiej kupować tanie odżywki w Internecie
Nic bardziej mylnego. Odżywka odżywce nie równa – jakość suplementów dla sportowców różni się bardzo w zależności od producenta. Przy zakupie lepiej nie kieruj się niską ceną, kiedy w grę wchodzi Twoje zdrowie. Droższe i sprawdzone odżywki zawierają składniki lepszej jakości, które rzeczywiście Ci pomogą. Kupując podejrzane produkty możesz sobie tylko zaszkodzić.
3. Więcej odżywek to szybsze efekty
Nie liczy się ilość, tylko jakość. Co więcej, najlepsze efekty dadzą Ci suplementy dobrane do Twoich warunków fizycznych i rodzaju sportu, jaki uprawiasz. Nie przesadzaj z odżywkami i skonsultuj się z trenerem, zanim zaczniesz je brać. To, co zadziała na Twojego kolegę, dla Ciebie może nie być najlepszym rozwiązaniem.
4. Przy dobrej diecie suplementy nie są potrzebne
Dobra dieta to podstawa, ale nie wystarczy, jeśli traktujesz sport na poważnie. To dlatego, że organizm sportowca potrzebuje określonych substancji, których Twoje własne ciało nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Suplementy dla sportowców zawierają głównie naturalne składniki i pomagają szybciej osiągnąć wyznaczone cele.
5. Kreatyna jest sterydem
Sterydy to substancje, które naśladują działanie ludzkich hormonów. Kreatyna nie jest jedną z nich. To naturalna i bezpieczna substancja, która występuje w Twoim organizmie. Kreatyna poprawia wydolność, zwiększa odporność na zmęczenie i przyspiesza przyrost masy mięśniowej. Nie będziesz miał po niej negatywnych skutków ubocznych, które mogą towarzyszyć braniu sterydów.
6. Kreatyna powoduje skurcze mięśni
W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Badania wykazują, że po kreatynie sportowcy mają mniej skurczów mięśni.
7. Kreatyna szkodzi na nerki
Często mówi się, że kreatyna uszkadza nerki, ale jest to nieprawda. Jeśli masz zdrowe nerki, po kreatynie nic Ci się nie stanie. Uważaj jednak, żeby nie przedawkować: badania wykazują, że kreatyna jest bezpieczna, ale tylko w małych, ustalonych dawkach. Nie wiadomo, czy w większych ilościach nie będzie mieć negatywnego wpływu na nerki. Jeśli Twoje nerki nie są całkiem sprawne, nie stosuj kreatyny, bo może pogłębić już istniejącą wadę.
8. Od białka się tyje
Białko serwatkowe nie tuczy. Nie ma znaczenia, czy jesz białko w postaci mięsa, nabiału czy odżywek. Same proteiny nie powodują tycia, a za to pomagają zwiększyć masę mięśniową. Przytyjesz tylko, jeśli będziesz dostarczać organizmowi zbyt dużo kalorii. Za to zbyt mała ilość białka sprawi, że Twoje mięśnie nie będą miały się z czego budować.
9. Suplementy na spalanie tłuszczu nie działają
Tzw. spalacze tłuszczu rzeczywiście nie działają… samodzielnie. Nie schudniesz, jeśli tylko będziesz regularnie łykać tabletki, ale w połączeniu z treningiem i zbilansowaną dietą, suplementy jak najbardziej pomogą Ci zrzucić kilka kilogramów. To dlatego, że zawierają naturalne substancje, które faktycznie wspomagają spalanie tłuszczu i przyspieszają metabolizm. Suplementy na odchudzanie działają, kiedy uprawiasz sport.