Na co pomaga ostropest plamisty? 4 powody, dla których warto go pić
Co to jest ostropest plamisty? Jego właściwości są znane ludzkości od tysięcy lat, ale obecnie jest odkrywany na nowo. Roślina wspomaga leczenie chorób cywilizacyjnych. Sprawdzi się też jako naturalny suplement diety, zwłaszcza, jeśli Twoja wątroba potrzebuje wsparcia. Dowiedz się, na co pomaga ostropest plamisty i poznaj 4 powody, dla których warto pić napar z jego nasion.
Co to jest ostropest plamisty?
Ostropest plamisty to roślina, która z wyglądu przypomina oset, ale osiąga dużo większą wysokość (nawet do 2 m). Rośnie w wielu rejonach świata, a w Polsce jest rośliną uprawną. Jego najcenniejszą częścią są owoce, które zawierają m.in. substancję zwaną sylimaryną – to właśnie ona wspiera wątrobę.
1. Ostropest plamisty na wątrobę
Ostropest plamisty jest znany głównie ze swojego działania na wątrobę. Jeśli słyszałeś o ostropeście, pewnie kojarzy Ci się właśnie z tym organem. Na co pomga ostropest plamisty, a konkretnie sylimaryna zawarta w jego nasionach?
Sylimaryna oczyszcza wątrobę z toksyn, chroni ją i regeneruje. Nie pozwala na łączenie się szkodliwych substancji z komórkami tego narządu i stabilizuje błony komórkowe. Poza tym sylimaryna obniża stężenie bilirubiny, której nadmiar powoduje żółtaczkę.
Pij napar z ostropestu plamistego, jeśli cierpisz na marskość wątroby lub zmagasz się z alkoholowym stłuszczeniem wątroby. Sylimaryna pomaga też łagodzić skutki uboczne stosowania dużej ilości leków, dlatego napar z ostropestu przyda Ci się np. po kuracji antybiotykami.
2. Ostropest plamisty wspiera walkę z rakiem
Sylimaryna jest antyoksydantem – to znaczy, że usuwa z organizmu wolne rodniki, które uszkadzają Twój materiał genetyczny. Dzięki temu, regularnie pijąc ostropest plamisty, zmniejszysz ryzyko zachorowania na raka. Sylimaryna pomoże Ci też zregenerować wątrobę po chemioterapii.
3. Ostropest plamisty dla osób z cukrzycą
Jeśli chorujesz na cukrzycę, sięgnij po ostropest plamisty, bo reguluje on poziom glukozy we krwi. Badania przeprowadzone przez Fallaha Huseiniego z Instytutu Roślin Leczniczych w Teheranie wykazują, że sylimaryna może pomóc w leczeniu cukrzycy typu 2. Pijąc napar z ostropestu obniżysz poziom glukozy we krwi – to dobra informacja dla osób odpornych na insulinę.
4. Ostropest plamisty obniża cholesterol
Przyjmowany w odpowiednich dawkach ostropest pomaga ograniczyć syntezę cholesterolu w wątrobie i zmniejsza stężenie „złego” cholesterolu (LDL). Jeśli szukasz naturalnych sposobów na obniżenie cholesterolu, ostropest plamisty jest jednym z nich. Poza tym ta roślina poprawia trawienie, bo zwiększa wydzielanie soków trawiennych.
Ostropest – rodzaje. Który z nich wybrać?
Jaki sposób przyjmowania ostropestu będzie dla Ciebie najlepszy? To zależy, czy stawiasz na szybkość i wygodę czy na naturalność. Pewnie zastanawiasz się też, w jakiej formie najlepiej spożywać ostropest plamisty. Rodzaje tego suplementu zależą od stopnia przetworzenia rośliny. Spotkasz go w ziarnach, proszku, oleju lub w kapsułkach. Ze zmielonego ostropestu zaparzysz dobrą herbatę, a kupisz go dość tanio w dużym opakowaniu – pytaj w aptece o Ostropest plamisty mielony.
Jeśli zależy Ci na najbardziej naturalnej formie, sięgnij po całe ziarna, a następnie zmiel je własnoręcznie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w proszku nie ma zanieczyszczeń takich jak piasek czy gałązki.
Suplementy z ostropestem plamistym
Kapsułki z wyciągiem z ostropestu są dla Ciebie, jeśli nie lubisz bawić się w mielenie i nie masz czasu parzyć herbaty kilka razy dziennie. Na rynku dostępne są suplementy wspomagające wątrobę, które zawierają sylimarynę i inne pomocnicze substancje (np. Liveran Complete). Sproszkowany ekstrakt z ostropestu bez dodatków znajdziesz m.in. w kapsułkach Ostropest plamisty.
Ostropest plamisty – wierny przyjaciel Twojej wątroby
Ostropest plamisty to bezpieczny suplement diety, który wspomaga organizm na wiele sposobów. Stosuj go profilaktycznie albo przyjmuj jako wsparcie w walce z chorobami. Jeśli jednak przyjmujesz regularnie inne leki, suplementację ostropestu skonsultuj z lekarzem, bo sylimaryna może wejść z nimi w reakcje.