Laminowanie włosów żelatyną – krok po kroku. Jak to zrobić?
Dzięki zabiegowi z użyciem żelatyny, Twoje włosy staną się gładkie, zdrowe i błyszczące. To zasługa protein, które są budulcem włosów i je odżywiają. Metoda żelatynowa jest prosta i bardzo tania, a zaskakująco skuteczna. Jak przeprowadzić zabieg samodzielnie w domu? Dowiedz się, na czym polega laminowanie włosów żelatyną. Wady i zalety tego sposobu opisane w tekście pozwolą Ci podjąć decyzję o zabiegu.
Jak żelatyna działa na włosy?
Żelatynę pozyskuje się ze zwierzęcego kolagenu. Zawarte w niej proteiny doskonale odżywiają zniszczone włosy. Po zabiegu laminowania Twoje włosy zdecydowanie się wyprostują, wygładzą i nabiorą blasku. Zniknie też problem rozdwajających się końcówek, bo żelatyna zamyka łuski włosa.
Poza tym, łatwiej Ci będzie rozczesać czuprynę, ponieważ laminowanie zapobiega puszeniu się fryzury, a żelatyna zatrzymuje wilgoć. Jest to szczególnie ważne, jeśli możesz pochwalić się dużą objętością.
Laminowanie włosów żelatyną: krok po kroku
Do wykonania zabiegu będzie Ci potrzebna:
- 1 łyżka żelatyny,
- 4 łyżki gorącej wody,
- dowolna odżywka do włosów lub olej kokosowy.
Najpierw rozpuść żelatynę w gorącej wodzie i mieszaj, aż powstanie balsam. W czasie, kiedy mikstura będzie stygnąć, umyj włosy i delikatnie osusz je ręcznikiem. Do ciepłego balsamu dodaj łyżkę oleju albo odżywki.
Nałóż żelatynę na głowę. Wcieraj ją we włosy pasmo po paśmie i rozprowadzaj ją dokładnie palcami. Rozczesz grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Kiedy pokryjesz balsamem całą głowę, owiń ją folią i ciepłym ręcznikiem.
Z takim turbanem na głowie odczekaj 45 minut. Potem dokładnie spłucz włosy letnią lub chłodną wodą (najważniejsze, żeby nie była gorąca). Laminowanie daje natychmiastowe efekty: Twoja fryzura będzie wyglądać, jakbyś właśnie wyszła z profesjonalnego salonu!
Drugi sposób na laminowanie włosów
Istnieje alternatywny, chociaż podobny sposób na laminowanie czupryny żelatyną: balsam nakłada się przed umyciem głowy. W tym przypadku warto wzbogacić miksturę o oliwę z oliwek i sok cytrynowy.
Nałóż mieszankę żelatynową na zwilżone włosy. Podobnie jak w pierwszym sposobie, owiń głowę folią i ręcznikiem. Odczekaj około 40 minut, po czym umyj głowę delikatnym szamponem i, jeśli nie dodawałaś odżywki do mikstury z żelatyną, nałóż ją na włosy po umyciu.
Laminowanie włosów żelatyną – wady
Czy ten cudowny i prosty zabieg domowy ma jakieś wady? Tak, ma, ale tylko jedną. Laminowanie to metoda na wyjątkowe okazje. Stosuj ją nie częściej niż co 2 tygodnie, bo inaczej uzyskasz efekt dokładnie odwrotny do zamierzonego: włosy staną się matowe i przesuszone. Dlatego nie przesadzaj z częstością tego zabiegu i dbaj o czuprynę pomiędzy laminowaniami.
Czy laminowanie żelatyną jest dla każdego?
Możesz poddawać swoją fryzurę laminowaniu bez względu na to, jakiej porowatości masz włosy. U każdej osoby efekty zabiegu mogą być trochę inne. Pamiętaj też, że jeśli masz bardzo zniszczone lub wysokoporowate włosy, laminowanie może szybko doprowadzić do ich przeproteinowania, więc najpierw zadbaj o fryzurę, nakładając na nią odżywki i oleje.
Jak dobrać odżywkę do balsamu z żelatyną?
Odżywkę do włosów idealną dla Ciebie dobierz metodą prób i błędów. Do laminowania najlepiej sprawdzą się jednak odżywki emolientowe, bo proteinowe kosmetyki mogą wzmocnić działanie żelatyny i w efekcie doprowadzą do przesuszenia włosów.
Laminowanie włosów żelatyną: tanio, szybko i skutecznie
Domowy zabieg daje tak samo dobre efekty jak wizyta w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Różnica? Koszt. Podczas gdy za zabieg keratynowy u fryzjera zapłacisz 200-300 zł, laminowanie w domu kosztuje 2-3 zł, czyli tyle, co paczka żelatyny. Jedyne, na co musisz uważać, to żeby nie laminować czupryny zbyt często.