L-karnityna – jakie są zalety i wady jej stosowania?
Przeszkadzają Ci zbędne kilogramy i poszukujesz naturalnego środka, który wesprze Cię w walce z tłuszczykiem? Jeśli sądzisz, że przyjmowanie tabletek nie może pomóc w walce o wymarzoną sylwetkę, jesteś w błędzie. Co daje l-karnityna? Jakie są zalety i ewentualne wady jej suplementowania?
Czym jest l-karnityna?
To związek, który naturalnie występuje w Twoim organizmie. Zdolności do jej wytwarzania maleją wraz z wiekiem. Są także ograniczone u osób, które mają nadwagę. L-karnityna odpowiada za metabolizm tłuszczów – transportuje kwasy tłuszczowe wewnątrz komórek i zamienia je w energię. Inną funkcją l-karnityny w ciele człowieka jest udział w przemianie węglowodanów i aminokwasów. Substancja reguluje też poziom hormonów tarczycowych oraz testosteronu.
L-karnityna – właściwości odchudzające
Co daje l-karnityna osobom z nadwagą? Przede wszystkim hamuje proces odkładania się tkanki tłuszczowej i dzięki temu ogranicza przyrost dodatkowych kilogramów. Kuracja tą substancją ma sens wyłącznie w połączeniu z wysiłkiem fizycznym. Tylko podczas intensywnej pracy mięśni l-karnityna pomaga spalać spożywane tłuszcze oraz redukować nadmiar niezdrowych cukrów. Co ważne, stosowanie l-karnityny ogranicza występowanie efektu jojo.
Liczy się Twoje zaangażowanie
Podczas odchudzania, poza suplementacją l-karnityny i ruchem, bardzo ważna jest zbilansowana dieta bogata we wszystkie witaminy i mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Samo przyjmowanie suplementów nie wystarczy, jeśli siłownię omijasz szerokim łukiem, a wieczorem zasiadasz przed telewizorem z pizzą lub paczką chipsów.
Zalety l-karnityny dla sportowców
L-karnityna to przyjaciółka wszystkich aktywnych osób. Poza metabolizmem tłuszczów i cukrów substancja ta:
- wzmacnia wytrzymałość u sportowców wyczynowych,
- zmniejsza produkcję kwasu mlekowego, wytwarzanego przez mięsnie podczas treningu (dzięki czemu mniej się męczysz),
- wspomaga regenerację po treningu.
Ponadto l-karnityna jest skuteczna w walce ze zmianami miażdżycowymi i chroni naczynia krwionośne. Jest ona silnym antyoksydantem, dzięki któremu komórki w organizmie dłużej pozostają młode. L-karnityna działa też detoksykująco i oczyszczająco – usuwa szkodliwe toksyny z organizmu (więcej: L-karnityna działanie).
L-karnityna – skutki uboczne
Substancja jest jednym z najzdrowszych suplementów diety. Skutki uboczne występują bardzo rzadko – trudno ją przedawkować. Sporadycznie mogą występować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a więc ból brzucha, nudności, wymioty i biegunki, które mogą prowadzić do odwodnienia organizmu.
W poszukiwaniu l-karnityny
L-karnityna jest produkowana przez organizm człowieka, ale nie zawsze w wystarczającej ilości – zwłaszcza, jeśli jesteś w dojrzałym wieku lub chcesz zrzucić kilka kilogramów. Znajdziesz ją w wielu produktach. Jedz czerwone mięso (kaczkę, baraninę i wołowinę), eskalopki wieprzowe, boczniaki i jogurt.
Możesz też wesprzeć się preparatem zakupionym w aptece. Przyjmowanie w odpowiednich dawkach suplementów diety z L-karnityną (np. L-karnityna 500 Forte Plus, Solgar Karnityna Kompleks lub Naturkaps L-karnityna 3 Activ) uzupełnia poziom tej substancji w organizmie i ułatwia spalanie zbędnego tłuszczu.