Kolagen w kosmetyce – przyjaciel jędrnej skóry. Jak działa?
Kolagen to jeden z najważniejszych składników organizmu, który odpowiedzialny jest za jędrność, sprężystość i gęstość skóry. Niestety z wiekiem ciało produkuje go coraz mniej, a skóra od razu reaguje na jego deficyt. Z pomocą przychodzi wówczas kolagen w kosmetyce. Czy wiesz, co to jest kolagen i jak działa? Na jakie efekty możesz liczyć?
Co to jest kolagen i jak działa?
Kolagen to białko, które stanowi aż 30% wszystkich białek w Twoim ciele. Jest on spoiwem, które łączy ze sobą komórki oraz budulcem m.in. kości, zębów, naczyń krwionośnych, a przede wszystkim skóry. Zapewnia jej odpowiednie nawilżenie i dzięki niemu skóra zachowuje jędrność i sprężystość. Dlaczego? Kolagen przeważa w składzie białek skóry – aż 60%! To on ma największy wpływ na jej wygląd i kondycję. Niestety już w okolicach 26. roku życia komórki kolagenowe zaczynają obumierać, a organizm nie nadąża z ich produkcją.
Skutki niedoboru kolagenu – kiedy jest go za mało?
Są one od razu zauważalne, gdy odbijają się na naszym wyglądzie i samopoczuciu. Na ubytki kolagenu jest narażona każda z nas, gdyż wpływają na nie – oprócz upływu czasu – także inne czynniki, np. choroby, stres, a nawet intensywny wysiłek fizyczny.
Co może się wówczas dziać z Twoim ciałem?
- pojawiają się rozstępy i cellulit,
- skóra wiotczeje i pojawiają się pierwsze zmarszczki,
- staje się ona przesuszona, brakuje jej jędrności,
- włosy stają się łamliwe, osłabione i często wypadają,
- może dojść nawet do przedwczesnego łysienia.
Kolagen w kosmetyce – białko młodości
Półki w drogeriach uginają się od kosmetyków z kolagenem. W pewnym momencie staje się ważna można go dostarczać głównie przez suplementację lub zewnętrznie – w postaci kremów, balsamów itp.
Kolagen jest pozyskiwany ze zwierzęcego kolagenu naturalnego np. z wyciągu z komórek embrionów zwierzęcych lub ze skór ryb (m.in. łososiowatych i karpiowatych). Kolagen w kosmetyce może mieć też jednak pochodzenie naturalne. Jest nim fitokolagen, który jest po prostu wielocukrem pochodzenia roślinnego.
Rola kolagenu dla Twojej skóry
Jakie zadanie, niezależnie od pochodzenia, ma spełniać kolagen? Jego najważniejszą funkcją jest pobudzanie komórek do większej produkcji kolagenu, poprawę elastyczności i wygładzanie skóry. Kolagen w kosmetyce bardzo często łączony jest z innymi substancjami, które wzmacniają jego działanie. Kremy i maski z kolagenem najczęściej uzupełniają kompleksy witaminowe np. z grup B i C oraz wzmacniający cynk czy też odmładzający retinol (jak choćby Ziaja Med, Iwostin Re-liftin, maska kolagenowa i płatki pod oczy L’biotica).
Kolagen – na co pomaga?
Sporo mówi się o wszechstronnym działaniu kolagenu. Wiele z nas słyszało o tym cudownym białku, lecz na pytanie „kolagen – na co pomaga?”, odpowiadamy zazwyczaj, że pozytywnie wpływa na skórę. To jednak tylko jedna z jego możliwości. Kolagen zmniejsza wypadanie włosów – wzmacnia ich cebulki i suplementowany jako jeden z ich najważniejszych składników, poprawia ich stan.
Potrafi też uporać się z intensywnym łupieżem i wyleczyć nadmierne łuszczenie skóry głowy. Jego główne działanie służy jednak głównie Twojej skórze – wygładza rozstępy, pomaga w walce z cellulitem, a także likwiduje zmarszczki. Sprawdzi się też w przypadku trądziku, leczeniu nieestetycznych blizn lub przebarwień skóry. Jest cennym składnikiem maści na żylaki – pomaga je zmniejszyć. Kolagen to przyjaciel Twojej urody, który bez skalpela pomoże zachować na dłużej młody i zdrowy wygląd.