Jakich witamin potrzebuje Twój organizm?
W zależności od tego, jakiej jesteś płci i ile masz lat, potrzebujesz odpowiednich witamin i minerałów, niezbędnych na danym etapie Twojego życia. Jeśli decydujesz się na suplementację, dobierz taki zestaw składników, który będzie odpowiadał Twoim indywidualnym potrzebom. Inne substancje są przecież niezbędne kobietom w ciąży, a inne przedszkolakom. Sprawdź, czego potrzebuje Twój organizm.
Jakie witaminy dla kobiet wybrać?
Co właściwie powinien zawierać optymalny zestaw witamin dla kobiet? Przede wszystkim witaminę E (jeden ze składników m.in. tabletek Centrum Ona lub Vitotal dla Kobiet), która jest silnym antyoksydantem, pozwala dłużej zachować młodość i zapewnia lepszą jakość Twojej krwi. To właśnie dzięki niej Twoja skóra wolniej się starzeje, a włosy odzyskują utracony blask.
W utrzymaniu jędrnej skóry pomaga też kwas hialuronowy, który znajdziesz m.in. w kapsułkach Olimp Vita-Min Plus. Z kolei witamina D wpływa na budowę kości i chroni przed osteoporozą, na którą szczególnie narażone są kobiety w okresie menopauzy.
Starasz się o dziecko? Niedobór witamin z grupy B, a w szczególności kwasu foliowego, może przełożyć się na rozwój nienarodzonego maluszka, dlatego warto pamiętać o odpowiedniej suplementacji tej substancji. Witaminy dla kobiet w ciąży (zawarte m.in. w kapsułkach Pharmaton matruelle, Femibion Natal 1 i Natal 2 czy tabletkach Falvit mama) wspomagają prawidłowy wzrost płodu i wpływają na dobre samopoczucie przyszłej mamy.
Witaminy dla dzieci: wapń, witamina C, D i A
Jesteś rodzicem i codziennie zastanawiasz się, czy podajesz swoim dzieciom to, czego naprawdę potrzebują? Aby Twoje pociechy miały mnóstwo energii i nie nękały ich infekcje bakteryjne czy wirusowe, zadbaj o codzienną dawkę witaminy C, która wzmocni odporność maluchów. Zdrowe zęby i mocne kości zapewni im witamina D. Z kolei prawidłowe widzenie, szczególnie w okresie szkolnym pomoże im zachować witamina A.
Pamiętaj o dostarczaniu do małego organizmu wapnia, który – podobnie jak witamina D – wzmacnia dziecięcy układ kostny już na etapie wzrostu. Jeśli nie chcesz korzystać z suplementów diety, zachęć dzieciaki do sięgania po naturalne witaminy wchodzące w skład mleka, jogurtów, żółtego sera lub niektórych owoców i roślin, np. migdałów, orzechów czy brokułów.
Witaminy dla mężczyzn – czy są im w ogóle potrzebne?
Zapotrzebowanie na witaminy u mężczyzn może różnić się ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, środowisko, w jakim żyją lub natężenie wysiłku fizycznego (np. treningi wydolnościowe czy uprawianie wymagającego sportu). Niezależnie od tego, jaki styl życia jest Ci bliższy, warto pamiętać o suplementacji kilku typowo męskich substancji. Przede wszystkim o uzupełnianiu witaminy B1, czyli tiaminy. Wspiera ona pracę układu sercowo-naczyniowego, chroni przed niewydolnością krążeniową oraz zapobiega skurczom i bólom mięśni, zwłaszcza po dużym wysiłku.
Jak wielu mężczyzn po 20. roku życia, także i Ty zmagasz się z łysieniem? W takiej sytuacji sięgnij po witaminy B5 i E, które wpływają na regenerację naskórka i działają przeciwutleniająco. Przyszli tatusiowie mogą wzbogacić swoją dietę o witaminy C i D. Obie wpływają na jakość nasienia i ruchliwość plemników oraz podwyższają libido.
Witaminy dla seniorów – końskie zdrowie przez całe życie
Długość życia człowieka z pokolenia na pokolenie znacznie się wydłuża. Nawet w kwiecie wieku chcesz pozostać aktywny i spędzać emeryturę aktywnie, w ciekawy sposób. Dobre samopoczucie i kondycję fizyczną zapewnią Ci w tym okresie m.in. witaminy A, C i D. Braki tych składników uzupełniają suplementy diety w tabletkach, np. Vita-miner Senior lub Centrum A-Z Silver+. Na prawidłowe działanie wielu układów i narządów wewnętrznych wpływają też kwasy omega-3 i omega-6.
Osoby po 60. roku życia, mogą sięgnąć po suplementy diety z luteiną, która poprawia ostrość wzroku i chroni oczy przed wieloma chorobami wieku podeszłego (jest jednym z głównych składników kapsułek Olimp Vita-min plus senior). Z kolei NNKT chronią komórki ciała przed miażdżycą i pomagają zapobiegać zawałom serca.
Chcesz poprawić pamięć i koncentrację w wieku senioralnym? Sięgnij po witaminy z grupy B, których źródłem są np. kasze, zielone warzywa liściaste, przetwory mleczne i podroby.
Co za dużo, to niezdrowo
Pamiętaj, że przedawkowanie witamin, czyli hiperwitaminoza może nieść za sobą równie przykre skutki jak ich niedobór. Dlatego dzienne zapotrzebowanie na witaminy warto wcześniej ustalić z lekarzem, który pomoże dobrać skrojoną na miarę Twoich potrzeb suplementację.
Obserwuj uważnie swoje ciało. Często bardzo łatwo rozpoznasz objawy niedoboru witamin. Dadzą Ci o nim znać np. osłabione włosy, zmęczenie, ból czy wzmożona ochota na nielubiany przez Ciebie do tej pory produkt.