Jak rozpoznać i co stosować na odwodnienie u dzieci?
Dzieci i osoby starsze odwadniają się znacznie szybciej niż dorośli w sile wieku. Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka? Jakie postępowanie będzie właściwe? Na odwodnienie u dzieci pomocne będą między innymi elektrolity, dowiedz się jednak, co jeszcze możesz zrobić.
Poproszę szklankę wody
Gdy po ciężkim treningu oddałbyś wszystko za szklankę wody wiesz już, że jesteś odwodniony. Odczuwasz pragnienie – naturalną potrzebę uzupełnienia płynów i elektrolitów. Rzeczywiście, u dorosłych, zdrowych osób, mechanizmy ochronne organizmu przed odwodnieniem są dobrze rozwinięte, jednak inaczej sytuacja wygląda u dzieci i u osób w podeszłym wieku.
Odwodnienie u małych dzieci
Co to jest odwodnienie? Odwodnienie to stan, kiedy ilość wody w organizmie jest zbyt mała do jego prawidłowego funkcjonowania. Jest ono szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i starszych osób. Odwodnienie u małych dzieci jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się rodziców do szpitala. Jaka jest jego przyczyna? Pierwsza myśl – utrata płynów. Oczywiście, wspomniane już pocenie się prowadzi do odwodnienia również u dzieci, jednak dużo groźniejsze jest odwodnienie spowodowane biegunką czy wymiotami.
Wymioty i biegunka są groźne również z tego powodu, że picie jest wtedy utrudnione – pojawia się kolejny mechanizm odwodnienia, czyli zbyt mała podaż płynów. Współwystępowanie zbyt małej podaży płynów i nadmiernego wydalania może doprowadzić do odwodnienia w bardzo krótkim czasie. U dzieci chorych na cukrzycę zwiększone wydalanie moczu również może prowadzić do odwodnienia.
Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka?
Czy wiesz, że…?
Woda stanowi nawet 60% masy człowieka, a u noworodków liczba ta jest jeszcze o kilkanaście procent większa?
Oczywiście, podstawową przeszkodą w przypadku małych dzieci jest komunikacja – malutkie dziecko nie poprosi samo o szklankę wody. Dlatego ważne, aby odpowiednio odczytać niepokojące sygnały. Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka we wczesnej fazie? Przede wszystkim jeśli zauważyłeś że Twoje dziecko zachowuje się inaczej, na przykład jest rozdrażnione, niespokojne, albo wręcz przeciwnie – apatyczne i senne, może to być pierwsza oznaka odwodnienia.
Zwróć też uwagę na ilość wydalanego moczu. Jeśli jest go mniej niż zwykle, a dziecko oddaje mocz rzadziej, są to już wyraźne znaki ostrzegawcze. Jak już wiesz, jedną z poważnych przyczyn odwodnienia jest biegunka. Zwróć uwagę na to, że w takim przypadku ocena, szczególnie u bardzo małych dzieci, ilości oddawanego moczu może być nieco trudniejsza.
Kolejna obserwacja powinna skupić się na śluzówkach i skórze – jeśli fałdy skóry są teraz mniej elastyczne, może to świadczyć właśnie o odwodnieniu. Jak jeszcze można rozpoznać odwodnienie u małych dzieci? Inne objawy to wyraźna utrata masy ciała, zwiększone pragnienie czy zmienione rysy twarzy. W umiarkowanym odwodnieniu często występuje przyspieszona akcja serca, a w ciężkich (choć rzadkich) przypadkach – spadek ciśnienia krwi.
Elektrolity dla dzieci na odwodnienie
Jeśli odwodnienie nie jest ciężkie, w większości przypadków dzieci z biegunką mogą być leczone w domu, ponieważ nawadnianie doustne jest tak samo skuteczne jak dożylne. Elektrolity dla dzieci znajdziesz w każdej aptece. Na odwodnienie u dzieci leczeniem pierwszego wyboru z ostrą biegunką jest nawadnianie doustnymi płynami nawadniającym o zmniejszonej osmolarności (czyli ciśnieniu osmotycznym – napoje o niższym lepiej nawadniają organizm).
Jeśli karmisz piersią, w czasie nawadniania należy je kontynuować. Po kilku godzinach od rozpoczęcia nawadniania zacznij podawać pokarmy, oczywiście dostosowane do wieku dziecka. Pamiętaj, że wrogiem nawadniania są słodkie napoje (o wysokiej osmolarności). Jeśli jednak samodzielne zabiegi nie przynoszą efektów, lub stan zdrowia malucha wyraźnie się pogarsza, pilnie skorzystaj z pomocy lekarskiej.