Jak dbać o suchą i skłonną do podrażnień skórę? Jakie stosować emolienty do twarzy i ciała?
Nadmierną suchość skóry może powodować wiele czynników. Należą do nich m.in. środki drażniące znajdujące się w kosmetykach czy klimatyzacja i ogrzewanie. Skórę skłonną do podrażnień mają osoby obciążone genetycznie, cierpiące na choroby przewlekłe (np. niedoczynność tarczycy) i osoby starsze. Jak prawidłowo dbać o przesuszającą się skórę twarzy i ciała i jakie preparaty stosować, żeby odpowiednio ją nawilżać.
Czym są emolienty i kiedy je stosować?
Emolienty (https://www.emolium.pl/) to preparaty okluzyjne tworzące na powierzchni skóry warstwę ochronną, która zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka i utrzymuje odpowiednie nawilżenie oraz sprężystość skóry.
Kiedy w naskórku brakuje wody, skóra łatwo się przesusza. Powstają na niej pęknięcia, a naskórek nadmiernie się złuszcza. Między komórkami skóry powstają puste przestrzenie, co prowadzi do pogorszenia wyglądu skóry na twarzy i ciele. Emolienty zawierające tłuste substancje – lipidy wypełniają przerwy międzykomórkowe i dzięki temu zmiękczają i wygładzają naskórek.
Emolienty będące humektantami (substancjami nawilżającymi) często określa się inaczej kremami nawilżającymi. Nie jest to jednak to samo. Emolient to składnik znajdujący się w preparatach nawilżających, który poprawia gładkość i miękkość skóry. Krem nawilżający zawiera jeszcze inne substancje, które np. dostarczają wodę do naskórka. Emolient uzupełnia niedobory lipidów i pozwala tym samym zatrzymać wodę w głębokich warstwach skóry.
Przyczyną suchej i podrażnionej skóry mogą być czynniki atmosferyczne (skóra przesusza się szczególnie zimą, kiedy powietrze staje się chłodne i bardzo suche), substancje chemiczne (np. podrażniające dłonie w trakcie pracy), zbyt częste mycie rąk i stosowanie niewłaściwych kosmetyków do mycia. Sucha skóra może towarzyszyć różnym chorobom, takim jak np. egzema, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy choroby nerek. Emolienty łagodzą te stany podrażnienia skóry i pomagają również przy poparzeniach po naświetlaniu czy przy pieluszkowym zapaleniu skóry.
Jakie składniki powinien zawierać dobry emolient?
W skład specjalistycznych dermokosmetyków jakimi są emolienty wchodzą kwasy tłuszczowe omega 3, 6 i 9 pochodzące z naturalnych olejów roślinnych takich jak np. olej lniany, macadamia, oliwa z oliwek, masło shea. Emolienty należą do delikatnych i bezpiecznych preparatów niezawierających substancji zapachowych czy konserwantów i sztucznych barwników. Można więc stosować je już od pierwszych dni życia.
Oprócz kompleksu składników natłuszczających emolient powinien zawierać również substancje poprawiające nawilżenie skóry takie jak mocznik i hialuronian sodu. W przypadku chorób skórnych oraz przy mocno przesuszonej skórze dużym problemem jest uporczywy świąd. Skóra staje się nadwrażliwa, a swędzenie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Emolient powinien więc zawierać w swoim składzie też alatoinę i D-pantenol, czyli substancje o działaniu łagodzącym i kojącym podrażnienia i świąd.
W specjalistycznym preparacie natłuszczającym powinna również znaleźć się ciekła parafina (Paraffinum Liquidum) będąca bazą emolientu. Dzięki płynnej formie parafina umożliwia mieszanie się wszystkich aktywnych składników zawartych w kosmetyku i dostarczanie ich w głąb skóry. Substancja chroni skórę przed alergenami i czynnikami drażniącymi, tworzy cienki film ochronny zapobiegający nadmiernej utracie wody i zmniejsza uczucie ściągania, pieczenia i świądu.
W jakich formach występują emolienty i jak je stosować?
Emolienty dostępne są w postaci maści, kremów i balsamów. Maści należą do bardzo tłustych i ciężkich preparatów, które szczelnie pokrywają skórę i na dłuższy czas zatrzymują wodę w naskórku. Wchłaniają się powoli i dobrze utrzymują na skórze. Trudno jednak je rozsmarować, szczególnie na owłosionych fragmentach skóry. Maść doskonale sprawdza się w przypadku bardzo suchej i grubej skóry. Preparaty te nie zawierają zazwyczaj wielu dodatków, dlatego poleca się je osobom ze skłonnościami do alergii. Emolientów w postaci maści nie należy stosować na ropiejące lub sączące się rany. Tego typu dermokosmetyk najlepiej nakładać na noc, ponieważ może brudzić ubrania a jego długo utrzymująca się na skórze obecność stanowi pewną uciążliwość (wolno się wchłania i pozostawia na skórze tłustą warstwę).
Emolienty w kremie są mniej tłuste niż maści, ale także zawierają odpowiednie proporcje wody i olejów. Potrafią skutecznie zatrzymywać wodę w skórze. Łatwo rozsmarowują się na skórze, choć nieco słabiej niż maści nawilżają. Poleca się je do stosowania w ciągu dnia, bo szybko się wchłaniają, nie brudząc ubrań. Aplikację kremu trzeba powtarzać kilkukrotnie, ponieważ preparat w takiej formie szybko wnika w skórę.
Balsamy należą do najlżejszych preparatów emolientowych o najsłabszych właściwościach nawilżających. Dzięki swojej lekkiej konsystencji dają się łatwo nakładać na owłosione fragmenty skóry (np. na skórę głowy). Kosmetyki szybko się wchłaniają, a efekt ich działania utrzymuje się krótko. Do balsamów dodaje się konserwanty, które mogą powodować uczulenia i podrażnienia. Przed zastosowaniem nowego preparatu na całym ciele zaleca się posmarowanie nim małej powierzchni skóry.
Jak wybrać dobre emolienty do twarzy?
Skóra na twarzy jest praktycznie stale wystawiana na działanie czynników zewnętrznych. Przesuszona i podrażniona twarz wygląda na bardziej zmęczoną, uwydatniają się też na niej wszystkie drobne zmarszczki. Delikatna i skłonna do uszkodzeń skóra na policzkach, brodzie, nosie czy czole wymaga nie tylko stosowania specjalnych preparatów ochronnych, ale również dermokosmetyków przeznaczonych do jej oczyszczania, takich jak np. łagodnej emulsji micelarnej. Hipoalergiczny płyn pochłania zanieczyszczenia, zmywa makijaż i oczyszcza twarz z nadmiaru sebum.
Emolienty do twarzy, takie jak np. kremy ochronne na wiatr i mróz czy specjalistyczne kremy regeneracyjne powinny poprawiać elastyczność skóry, zapewniając jej barierę przed czynnikami zewnętrznymi. Dobry emolient do twarzy musi chronić przed nadmiernym wysuszeniem i wzmacniać strukturę naskórka. W jego składzie powinny więc znaleźć się zdrowe oleje, kolagen, pantenol.
Jak łagodzić suchą skórę – proste zmiany, które zmniejszą dyskomfort
Stan skóry można poprawić, wprowadzając kilka prostych zmian w codziennym życiu. W trakcie zimowych miesięcy warto uruchamiać w domu nawilżacz powietrza. Urządzenie zwiększy wilgotność w pomieszczeniu, co również pozytywnie wpłynie na skórę. Kiedy na dworze robi się chłodno, kusi nas, żeby usiąść przy kominku i się porządnie rozgrzać. Jeśli doskwiera nam problem z suchością skóry, unikajmy spędzania czasu tuż przy kominku albo innym źródle ciepła. Ubierajmy się tak, żeby nie marznąć, ale nie przesuszajmy dodatkowo skóry zbyt dużą ilością warstw ubrań.
Skórę trzeba nawilżać nie tylko od zewnątrz, ale przede wszystkim od wewnątrz. Jeśli naskórek pęka i łuszczy się może to oznaczać, że organizm dostaje za mało płynów. Przesuszona skóra lubi wodę, dlatego pijmy ją w dużych ilościach.
Niezbędne kwasy tłuszczowe takie jak omega 3 wzmacniają naturalną barierę skórną utrzymującą natłuszczenie. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się więc tłuste morskie ryby (łosoś, sardynki, śledź), siemię lniane, orzechy włoskie i olej z krokosza.
Przy swędzącej i podrażnionej skórze najlepiej nosić ubrania z bawełny oraz naturalnych materiałów. Wełna i syntetyczne tkaniny mogą wzmagać świąd i powodować nadmierne drapanie.
Skóra potrzebuje kąpieli, jednak woda zmywa z niej naturalnie występujące substancje natłuszczające. Przy skórze suchej należy więc ograniczyć kąpiele i prysznice do 5-10 min. Woda podczas mycia powinna być ciepła, ale nie gorąca. Skórę należy oczyszczać delikatnym żelem myjącym (może być to również emolient), a po kąpieli delikatnie osuszać ją ręcznikiem, unikając pocierania. Tuż po zakończeniu prysznica i wytarciu ciała nakładamy maść, krem lub balsam z emolientem.
Kseroza, czyli suchość skóry wymaga specjalnej pielęgnacji. Bez odpowiednich dermokosmetyków popękany naskórek staje się bolesny i swędzący. Emolienty pomagają przywrócić równowagę skórze, dobrze ją natłuszczają i zapobiegają nadmiernej przeznaskórkowej utracie wody.
Źródła:
-https://www.healthline.com/health/emollient#types
-https://share.upmc.com/2018/04/dry-flaky-skin-on-face/
-https://www.aad.org/public/skin-hair-nails/skin-care/dry-skin
-https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=43075
-http://isclinicalmd.com.my/wp-content/uploads/2016/06/WhitePaper_DrySkin_June2014_1_.pdf
-http://isclinicalmd.com.my/wp-content/uploads/2016/06/WhitePaper_DrySkin_June2014_1_.pdf