Egzema na dłoniach – czy leczyć domowymi sposobami?
Egzema jest grupą alergicznych bądź niealergicznych chorób dermatologicznych, które mają podłoże zapalne, niezwiązane z infekcją. Jej najczęstszym rodzajem jest atopowe zapalenie skóry (AZS) – przewlekła, nawrotowa, zapalna choroba dermatologiczna. Jej typowym objawem jest nasilony świąd skóry oraz obejmowanie zapalnym procesem atopowym innych narządów poza skórą – układu oddechowego (alergiczny nieżyt nosa i spojówek oraz astma oskrzelowa) i pokarmowego. AZS zwykle rozpoczyna się w okresie wczesnego dzieciństwa i jest jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób skóry. Szacuje się, że dotyczy 20% populacji dziecięcej oraz 1-3% osób w wieku dorosłym na świecie.
Egzema – objawy i przyczyny
Na początku egzema objawia się występowaniem na skórze czerwonych grudek, z których z czasem powstają pękające pęcherzyki, pozostawiające po sobie nadżerkę. W późniejszych fazach pacjenci mogą zaobserwować żółtawe strupy po zaschniętej wydzielinie -– konsekwencję często występujących zmian ropnych. Wypryskom i AZS mogą towarzyszyć:
- obrzęk,
- świąd,
- zliszajowacenie,
- utrata sprężystości skóry.
Przeciwwskazane jest rozdrapywanie ran, mają one bowiem tendencję do zabliźniania się przy jednoczesnej zmianie kolorystycznej, czemu towarzyszy niekomfortowe pogrubienie się skóry w odcinkach dotkniętych egzemą.
Najczęstszymi przyczynami występowania egzemy są uwarunkowania genetyczne, alergie, zaburzenia układu odpornościowego czy kontakt z substancjami i przedmiotami uczulającymi. Jeśli egzemie towarzyszy brak odpowiedniej higieny i permanentny stres, to objawy choroby mogą się nasilać. Egzema poza dyskomfortem związanym z chorobą może zaniżać także samoocenę pacjenta oraz wpływać na jego relacje z otoczeniem, jednak należy podkreślić, że nie jest to choroba zakaźna, a kontakt z cierpiącą na nią osobą nie jest obarczony żadnym ryzykiem. Jak leczyć egzemę domowymi sposobami?
Egzema – leczenie domowymi sposobami
Egzema ma przewlekły charakter, dlatego w zdecydowanej większości przypadków nie istnieje jeden skuteczny sposób na wyleczenie. Poszczególne kuracje mają za zadanie jedynie łagodzenie objawów poprzez odpowiednią pielęgnację skóry, noszenie przewiewnych ubrań, unikanie wysokich temperatur i długich kąpieli. Ponadto osoba skarżąca się na egzemę na dłoniach powinna używać mydeł z neutralnym pH, najlepiej głęboko nawilżających. Istnieją również domowe sposoby na egzemę, a w zasadzie łagodzenie jej objawów. Podstawową sprawą jest wyeliminowanie z diety czynników alergennych. W tym celu należy jednak najpierw ustalić, na co chory jest uczulony. Często trzeba zrezygnować z czekolady, herbaty, kawy, alkoholu i papierosów, które mogą nasilać objawy egzemy. Codzienny jadłospis można zaś wzbogacić naparami z koniczyny i pokrzywy, odwarami z korzenia łopianu lub jakiejkolwiek mieszanki tych ziół. Do łagodzenia świądu można wykorzystać kojące działanie aloesu, stosując go do okładów. Na podrażnienia dobrze działa także miód manuka.
Zawsze jednak warto skonsultować metodę leczenia ze specjalistami, którzy mają doświadczenie w leczeniu schorzeń dermatologicznych. Bezpłatne konsultacje dermatologiczne dla dzieci i dorosłych z atopowym zapaleniem skóry prowadzi międzynarodowe Centrum Medyczne Synexus. Zakwalifikowane osoby mają szansę skonsultowania swoich dolegliwości z doświadczonym personelem lekarskim, a także zyskują możliwość wzięcia udziału w prowadzonych przez Synexus badaniach klinicznych nowych leków i terapii.
Artykuł sponsorowany