Witaminy i minerały wskazane dla kobiet w ciąży

Ciąża to okres, kiedy organizm kobiety musi funkcjonować za dwoje. Średnie zapotrzebowanie na witaminy i minerały u przyszłych mam, wzrasta przynajmniej dwukrotnie, dlatego trzeba zadbać o to, by witaminy w ciąży były na bieżąco dostarczane. Oczywiście przed wprowadzeniem suplementacji należy wybrać się do lekarza specjalisty, który po analizie wyników badań stwierdzi, które niedobory należy zlikwidować (o ile takie istnieją).

Witaminy i minerały wskazane dla kobiet w ciąży

Pierwszym krokiem, który wykonać powinna przyszła mama jest wizyta u lekarza, który zwykle zleca badania krwi. Określają one jak, pod względem obecności witamin, przebiega ciąża. Witaminy należy przyjmować z umiarem, bo ich nadmierna suplementacja, zamiast pomóc, może zaszkodzić. Witaminy występują oczywiście w naturze i można czerpać ich dobrodziejstwo z owoców, warzyw, nasion, pestek czy orzechów. Jednak nie zawsze możliwe jest, aby spożyć tyle produktów, by zniwelować niedobory. Wtedy warto zdecydować się na witaminy dla kobiet w ciąży w tabletkach, przepisane przez specjalistę.
Przede wszystkim preparaty, zawierające witaminy dla kobiet ciężarnych, są bogate w:

  • witaminę A, która dobrze działa na skórę, paznokcie i wzrok (zarówno mamy, jak i dziecka)
  • witaminę D, zapobiegającą krzywicy
  • witaminy z grupy B, które wspierają rozwój układu nerwowego dziecka
  • witaminę C, wspomagającą odporność

Zawierają one także żelazo (bierze ono udział w procesach przenoszenia tlenu we krwi), cynk (jego niedobór powodować może przedwczesny poród) oraz magnez (niezastąpiony przy rozwoju układu kostnego dziecka). Witaminy dla kobiet często wzmocnione są o kwas foliowy. Jest to składnik, bez którego rozwój układu nerwowego dziecka jest bardzo trudny i jego niedobór powoduje różnego rodzaju wady rozwojowe.