Witaminy i minerały dla sportowców i osób aktywnych

Osoby aktywne fizycznie to grupa, której specjaliści zalecają zachowywanie dużej regularności, jeśli chodzi o suplementację niezbędnych składników. Jest to bardzo istotne gdyż sport, mimo że uznawany za samo zdrowie, bez odpowiedniego wsparcia może bardzo zaszkodzić. Zapotrzebowanie na witaminy i minerały u sportowców jest dwu-, a nawet trzykrotnie większe niż u przeciętnego człowieka, więc nie wystarczy ich dostarczanie z pożywienia. Suplementy diety dla sportowców, tworzone są ze szczególną dbałością o związki regenerujące i dodające energii, dlatego warto udać się do lekarza po poradę, na temat tego, jakie wybrać.

Witaminy i minerały dla sportowców i osób aktywnych

Suplementy diety dla sportowców przygotowywane są nieco inaczej niż te dla osób mniej aktywnych. Przede wszystkim nacisk kładziony jest na zawartość witamin z grupy B, bez których nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie, zwłaszcza w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego. Witaminy dla sportowców z grupy B to:
– witamina B1 – odpowiedzialna za napędzanie metabolizmu
– witamina B2 – wspomagająca wytwarzanie energii i spalanie tkanki tłuszczowej
– witamina B3 – wspierająca układ krwionośny
– witamina B6 – niezbędna przy trawieniu białek
– witamina B12 – bezpośrednio wpływająca na wzrost mięśni
Oczywiście to nie wszystkie witaminy, które zawierają suplementy dla sportowców. W ich skład wchodzi m.in. witamina D, połączona z kompleksami wapnia i żelaza, a także witamina C, będąca silnym przeciwutleniaczem. Podobne działanie ma też witamina E.
Specjaliści zalecają aby kompleksy witamin w formie tabletek, wspomagane były bardzo dobrze zbilansowaną dietą, bogatą w produkty zawierające ważne witaminy i minerały dla sportowców. Nie ma możliwości jednak, aby samo pożywienie dostarczyło niezbędnych składników, dlatego suplementacja dobrana przez lekarza jest niezbędna.