Czy witaminy dla dzieci w różnym wieku powinny się zmieniać?
Nawet jeśli Twoje dziecko grymasi przy jedzeniu warzyw, na pewno starasz się urozmaicić jego dietę w produkty w witaminami. Zastanawiałeś się, czy uczeń w wieku szkolnym ma takie samo zapotrzebowanie na witaminy i minerały jak przedszkolak? Dowiedz się, jakie witaminy podawać dziecku zależnie od jego wieku.
Najlepsze witaminy dla dzieci
Witaminy są bardzo ważne w codziennej diecie każdego człowieka, bez względu na jego wiek. Bez nich nie byłoby możliwe prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów organizmu. Również niezbędne do życia procesy przemiany materii wymagają udziału witamin. Całe szczęście, w przypadku zdecydowanej większość witamin, prawidłowa i zbilansowana dieta jest ich wystarczającym źródłem. Tak naprawdę, jeśli dziecko jest zdrowe, nie ma potrzeby suplementacji za pomocą preparatów wielowitaminowych.
Naturalne witaminy dla dzieci
Warzywa i owoce są źródłem przede wszystkim witamin, które rozpuszczają się w wodzie, takich jak np. kwas foliowy, witamina C, witaminy z grupy B czy biotyna. Ich źródłem są też produkty zbożowe. Natomiast drugą grupę witamin, tych rozpuszczalnych w tłuszczach, znajdziesz w rybach, jajach czy w mięsie.
Doskonałym źródłem witamin i składników odżywczych są także orzechy i oleje roślinne. Jeśli chcesz mieć pewność, że w diecie Twojego dziecka nie zabraknie witamin, podawaj mu jak najwięcej warzyw i owoców. Nie bez podstaw o większości z nich mówi się, że są „bombą witaminową”.
Do substancji rozpuszczalnych w tłuszczach należą witaminy A, D, E i K. Łatwo je zapamiętać, ponieważ układają się w charakterystyczny ciąg liter: to jak imię „Radek” bez „R”. W ten sposób nawet przedszkolak zapamięta, jakie witaminy są dobre dla jego zdrowia.
Jakie witaminy dla dzieci w wieku szkolnym należy suplementować? Czy i kiedy jest to konieczne?
Eksperci są zgodni, że podstawowym, a zarazem wystarczającym źródłem witamin dla Twojego dziecka powinna być dieta. Jeśli urozmaicasz ją o wyżej wymienione produkty i pamiętasz o regularnych posiłkach (najlepiej pięciu dziennie), stwarzasz właściwe warunki do prawidłowego rozwoju dziecka. Oprócz tego dobrze, jeśli Twoje dziecko wypije 3-4 szklanki mleka dziennie i ograniczy spożycie słodyczy i słodkich napojów (które niestety są bardzo popularnymi produktami w szkołach). Co z tego, że w domu są marchewki, jeśli w szkole na przerwie dziecko objada się batonikami i chipsami?
Wszystko co dobre dla niemowląt (nie tylko z mlekiem matki)
Mleko matki dostarcza substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju niemowląt. Jednak w przypadku witamin K i D jest inaczej, dlatego pediatra zaleci ich suplementację w diecie dziecka. Dlaczego to takie ważne? Witamina K odgrywa niezwykle ważna rolę w procesie krzepnięcia krwi. Natomiast witamina D odpowiada za rozwój układu kostnego. Na pewno zwróciłeś uwagę na to, że większość mieszanek do karmienia sztucznego zawiera witaminę D. W przypadku dzieci karmionych sztucznie pediatra może stwierdzić, że suplementacja nie jest konieczna – więcej.
Witaminy dla nastolatka
Gdy Twoje dziecko dorasta, ważna jest witamina A, która ma duży wpływ na zdrową skórę i prawidłowy rozwój komórek. W procesie wzrostu komórek ważną rolę odgrywa również witamina E i witaminy z grupy B. Dostarczając nastolatkowi produkty bogate w witaminę C, dbasz o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Witamina C zwiększa także wchłanianie niezwykle istotnych w okresie rozwoju minerałów, takich jak wapń i żelazo.
Czy wiesz, że…?
Zapotrzebowanie na witaminy i minerały zmienia się w zależności od wieku i etapu rozwoju Twojego dziecka. |
Czasem dochodzi do sytuacji, gdy pojawiają się objawy niedoboru witamin, na przykład podczas leczenia niektórych chorób. Wtedy suplementacja może być konieczna. Nie warto jednak przeprowadzać jej na własną rękę – najlepiej zasięgnij opinii lekarza.