Czy kobiety powinny suplementować kwas foliowy w ciąży?
Jeżeli jesteś w ciąży lub dopiero planujesz powiększyć rodzinę, słyszysz pewnie wiele rad dotyczących zdrowego żywienia i suplementów diety. Czy przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży rzeczywiście jest niezbędne?
Kwas foliowy a ciąża
Gdy planujesz zajść w ciążę, w Twojej głowie pojawia się mnóstwo pytań – chcesz wiedzieć, jak najlepiej przygotować się do tego pięknego okresu. Zwracasz większą uwagę na dietę i dbasz o siebie jeszcze bardziej niż zwykle.
Wśród polecanych przez lekarzy suplementów dla kobiet w ciąży znajduje się kwas foliowy. Ważne jednak, żebyś zaczęła go przyjmować w odpowiednim momencie. Zacznij zażywać go już na początku starań o dziecko. Jest on niezbędny do właściwego wykształcenia się układu nerwowego u dziecka. Kwas pomoże zapewnić maluchowi zdrowie i uchronić je przed powstawaniem wad wrodzonych.
Kwas foliowy w ciąży – dieta nie wystarczy
Kwas foliowy to inaczej witamina B9. Znajdziesz ją w postaci tzw. folianów w zielonych warzywach, roślinach strączkowych, owocach cytrusowych i w ziarnach zbóż. Jednak nawet jeśli lubisz te produkty i są one stale obecne w Twojej diecie, może okazać się, że brakuje Ci kwasu foliowego. Dzieje się tak z powodu słabej przyswajalności folianów z pożywienia. Jest ona nawet o 50% niższa w porównaniu do syntetycznego kwasu foliowego.
Dawka dawce nierówna
Jaka dawka w ciąży jest dla Ciebie odpowiednia? Dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy u przyszłych mam wynosi 450 µg. W preparatach, które znajdziesz w aptece, występują dawki od 0,4 mg do 0,8 mg kwasu foliowego. Nie należy przyjmować dawki powyżej 1 mg – wyjątkiem są kobiety, które już wcześniej urodziły dziecko z wadą cewy nerwowej.
Kwas foliowy a planowanie ciąży
Niedobór kwasu foliowego może powodować wrodzone wady cewy nerwowej u dziecka, m.in. rozszczep kręgosłupa i bezmózgowie. Badania wykazują, że stosowanie kwasu foliowego w okresie planowania ciąży i w pierwszych 12 tygodniach jej trwania zmniejsza ryzyko występowania wad cewy nerwowej aż o 50-70%.
Mimo stosowania kwasu foliowego u kobiet w ciąży, ilość występujących w populacji wrodzonych wad cewy nerwowej nie zmniejszyła się jednak tak, jak należało się tego spodziewać. Dlaczego? Duże znaczenie ma to, kiedy zaczniesz suplementację.
Wady cewy nerwowej powstają w pierwszych 4 tygodniach po zapłodnieniu. Gdy więc zorientujesz się, że jesteś w ciąży, na suplementację kwasu może być już za późno. Jeśli nie planowałaś ciąży, skonsultuj wątpliwości dotyczące kwasu foliowego ze swoim ginekologiem.
Kwas foliowy dobry na krew
Kwas foliowy ma dobroczynny wpływ na zdrowie nie tylko u przyszłych mam. Jest niezbędny w procesie tworzenia się czerwonych krwinek w organizmie, a więc zapobiega niedokrwistości. Po witaminę tę powinny też sięgać osoby, które mają niedobory tej substancji.
Powodem niedoborów kwasu foliowego (wit. B9) może być niewłaściwa dieta, zaburzenia wchłaniania tej witaminy, stosowanie niektórych leków, a także nadmierne spożycie alkoholu. Niedobór objawia się osłabieniem, zawrotami głowy, brakiem apetytu, a nawet problemami z pamięcią. Jeśli takie symptomy występują u Ciebie, nie odkładaj wizyty u lekarza na później: rozwiązaniem może być właśnie kwas foliowy.