Czas na odtrutkę, czyli regeneracja wątroby po lekach
Zdarza Ci się stosować leki, prawda? A może musisz korzystać z nich regularnie? Wiele leków jest metabolizowanych w wątrobie, a część z nich może nawet się w niej odkładać. Wszystko to ma na nią negatywny wpływ. Jak zatem sprawić, by wątroba mogła się szybciej zregenerować i przywrócić ją do prawidłowego funkcjonowania?
Czego nie lubi Twoja wątroba?
Wspomniałem już o lekach, ale na pewno zauważyłeś, że nie tylko one szkodzą wątrobie. Jeśli lubisz dużo zjeść, w Twoim menu dominują tłuste potrawy, a posiłki jadasz nieregularnie, odbija się to na stanie Twojej wątroby.
Nadmierne spożycie alkoholu też często prowadzi do zaburzeń jej funkcjonowania. Jeśli dojdzie przy tym do stłuszczenia wątroby, sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Szkodliwe są także używki, a nawet niektóre z bardzo intensywnych diet, takich jak głodówka.
Czy szybka regeneracja wątroby jest możliwa?
Czas regeneracji wątroby różni się w zależności od tego, jak bardzo jest ona uszkodzona. Zazwyczaj wynosi on od kilku do kilkunastu tygodni.
Wątroba w większości przypadków jest w stanie zregenerować się sama. Musisz jej tylko trochę pomóc. Zastanów się jednak zanim zastosujesz tzw. detoks lub głodówkę. W żaden sposób nie poprawią one stanu Twojej wątroby. Zdecydowanie lepszym wyjściem będzie po prostu zmiana stylu życia na zdrowszy.
Od czego zacząć?
Chcesz zregenerować swoją wątrobę po lekach, używkach lub okresie zajadania się niezdrowymi posiłkami? Zmień swoje nawyki żywieniowe. Na początek postaraj się jeść mniej, ale częściej. Pilnuj też regularności swoich posiłków. Dostosuj swój grafik dnia tak, by znaleźć czas na 5-6 posiłków, zawierających m.in. surowe warzywa i owoce. Dzięki temu Twoja wątroba posłuży Ci w dobrym stanie przez lata.
Jesteś zmęczony po całym dniu i chcesz szybko zjeść coś na mieście? Prawdopodobnie będzie to coś smażonego i tłustego. Dlatego planuj swoje menu z odpowiednim wyprzedzeniem. Przygotowane przez Ciebie posiłki – najlepiej gotowane na parze – pomogą Ci poprawić stan Twojej wątroby. A może znasz miejsce, gdzie serwowane są zdrowe potrawy? To dobre rozwiązanie w nagłych wypadkach i w czasie wyjścia ze znajomymi.
Dbanie o wątrobę nie oznacza wyrzeczeń
Czy wiesz, że…?
Wątroba nie boli, ponieważ nie jest unerwiona czuciowo? Ból może powodować między innymi jej powiększenie, ponieważ uciska ona wtedy otaczającą ją otrzewną, którą charakteryzuje ten rodzaj unerwienia.
Myślisz, że dieta na regenerację wątroby wymaga skomplikowanych zmian w jadłospisie? Wcale nie. Wystarczą drobne zmiany. Zamiast tłustego obiadu przygotuj potrawę z chudym mięsem (np. drobiowym) i dodaj warzywa, a zamiast frytek wybierz kaszę jaglaną.
Jedz też częściej ryby morskie. Ciekawą i dobrą dla wątroby opcją jest np. ryba w galarecie. Zamiast pełnotłustego mleka, sięgnij po chude mleko lub jogurt naturalny. Jeśli lubisz kanapki, używaj pieczywa pełnoziarnistego, a na śniadanie zjedz płatki owsiane. Często pijesz mocną herbatę i kawę? Lepiej zdecyduj się jednak na herbatę z cytryną i miodem.
Dieta dobra dla wątroby nie musi też oznaczać rezygnacji z deserów. Zamiast dużego kawałka tortu czy czekoladowych ciastek wybierz jednak budyń na chudym mleku lub galaretkę.
Jak widzisz, regeneracja wątroby po lekach, używkach czy niezdrowym stylu życia opiera się głównie na zmianie nawyków żywieniowych. Pamiętaj: zdrowa dieta to nie wyrzeczenia – to wybory, które są kluczem do Twojego dobrego samopoczucia.