Ciężki poranek? Sprawdzone sposoby na kaca
Każdy lubi czasami zaszaleć i porządnie poimprezować ze znajomymi. Wieczory spędzone w gronie przyjaciół zwykle nie kończą się na lampce wytrawnego wina. A następnego dnia nadmiar procentów może nieźle dać się we znaki. Jak poradzić sobie z kacem i szybko wrócić do formy po nocnej zabawie?
Skąd bierze się kac?
Ból i zawroty głowy, nieznośna suchość w ustach, mdłości i dyskomfort w żołądku – kto z nas przynajmniej raz w życiu nie odczuł na własnej skórze przykrych skutków nadużywania alkoholu? Wszystkiemu winny jest metabolizm alkoholu, a dokładniej – produkty przemiany materii, jakie powstają w jego wyniku. Szkodliwe substancje z napojów wyskokowych są rozkładane w wątrobie i przekształcają się w niej w aldehyd octowy, który niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest szybkie „wypłukanie” komórek z zalegających toksyn. Jak to zrobić?
Sposoby na kaca: zimny prysznic zaraz po przebudzeniu
Dziesięć minut spędzonych pod bieżącą wodą nie tylko pobudzi zmysły, ale też usprawni krążenie krwi. Dzięki temu organizm szybciej pozbędzie się zalegających w nim toksyn, a Ty już po chwili poczujesz, że masz więcej energii do działania. Stosuj prysznic naprzemienny – raz ciepłą, raz zimną wodą.
Uzupełnianie wody – konieczne przy leczeniu kaca
Gdy wrócisz do domu, wypij przynajmniej 1,5 szklanki wody mineralnej przed snem. Porcja wody wspomoże metabolizm i ból głowy nad ranem nie będzie aż tak bardzo dawał się we znaki. Nawadnianie organizmu po spożyciu alkoholu to klucz do dobrego samopoczucia. W trakcie imprezowania wypłukujesz mnóstwo niezbędnych substancji i elektrolitów z komórek ciała.
Domowe sposoby na kaca – sok pomidorowy
Zawiera mnóstwo witaminy C i potasu. Wpływa pozytywnie na procesy trawienne, reguluje wytwarzanie soków trawiennych. Sok pomidorowy działa jak naturalny „oczyszczacz” przewodu pokarmowego, wzmacnia organizm i dostarcza mu utraconych elektrolitów.
Pożywne śniadanie, czyli prosta metoda na kaca
Większość osób nie lubi przejadać się dzień po imprezie. Mdłości i uczucie dyskomfortu w żołądku nie nastrajają nas pozytywnie i blokują ochotę na poranną dawkę kalorii. Jeśli jednak pierwsze przykre objawy tuż po przebudzeniu miną, koniecznie przygotuj sycące śniadanie. Cuda potrafi zdziałać tradycyjna jajecznica na maśle lub jaja gotowane na półmiękko.
Herbata z cytryną, miodem lub imbirem
Imbir od lat znany jest ze swoich właściwości odkażających i bakteriobójczych. Przyprawa w proszku dosypana do gorącej herbaty lub samego wrzątku pomoże złagodzić przykre uczucie mdłości w przewodzie pokarmowym. Podobną rolę odegra świeża, mocno zaparzona herbata z dodatkiem miodu i cytryny. Ważne, by herbata była ciepła, co dodatkowo rozluźni i ukoi ściany przewodu pokarmowego.
Sprawdzone sposoby na kaca: suplementy diety dzień przed
Metabolizm szkodliwych substancji pomogą przyspieszyć też suplementy diety. Warto jednak pamiętać o tym, że nie zadziałają po fakcie, dlatego trzeba po nie sięgnąć w samym środku imprezy. Tabletki takie jak 2KC lub KC Extreme zawierają wszystkie niezbędne składniki, które skutecznie „wymiatają” z komórek toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii.
Umiarkowana aktywność fizyczna jako metoda na kaca?
Poranek po imprezie to dla większości z nas nie najlepszy czas na aktywność fizyczną. Zawroty głowy i mdłości mogą stanowić barierę nie do pokonania nawet w przypadku chęci opuszczenia wygodnego łóżka. Jeśli jednak pierwszy, poranny kryzys minie, a Ty odważysz się na kojący prysznic i ciepłą herbatę, warto pokusić się o dłuższy spacer na świeżym powietrzu czy chociażby kilka prostych ćwiczeń przy otwartym oknie. W kilka minut poczujesz orzeźwienie i przywrócisz jasność umysłu.